iso_3166-2 - en to ru translation catalogue (2029 entries)

en: Aargau
ru: Аргау

en: Aberdeenshire
ru: Абердиншир

en: Abidjan
ru: Абиджан

en: Abkhazia
ru: Абхазия

en: Abruzzo
ru: Абруцци

en: Abşeron
ru: Абшеронский район

en: Abū Z̧aby
ru: Абу-Даби

en: Acklins
ru: Аклинс

en: Acre
ru: Акр

en: Ad Daqahlīyah
ru: Дакахлия

en: Addis Ababa
ru: Аддис-Абеба

en: Adrar
ru: Адрар

en: Adygeja, Respublika
ru: Республика Адыгея

en: Aglonas novads
ru: Аглонский край

en: Agrigento
ru: Агридженто

en: Ahvenanmaan maakunta
ru: Аландские острова

en: Ain
ru: Эн

en: Aisne
ru: Эна

en: Aisén del General Carlos Ibañez del Campo
ru: Айсен-дель-Хенераль-Карлос-Ибаньес-дель-Кампо

en: Aizkraukles novads
ru: Айзкраукльский край

en: Aizputes novads
ru: Айзпутский край

en: Ajaria
ru: Аджария

en: Akita
ru: Акита

en: Akmenė
ru: Акмяне

en: Akmolinskaja oblast'
ru: Акмолинская область

en: Aknīstes novads
ru: Акнистский край

en: Aktjubinskaja oblast'
ru: Актюбинская область

en: Akureyrarbær
ru: Акюрейри

en: Al Buţnān
ru: Эль-Бутнан

en: Al Buḩayrah
ru: Эль-Фуджайра

en: Al Fayyūm
ru: Эль-Файюм

en: Al Fujayrah
ru: Эль-Фуджайра

en: Al Gharbīyah
ru: Эль-Гарбия

en: Al Haouz
ru: Эль-Хауз

en: Al Hoceïma
ru: Эль-Хосейма

en: Al Jabal al Akhḑar
ru: Эль-Джебель-эль-Ахдар

en: Al Jīzah
ru: Эль-Гиза

en: Al Kufrah
ru: Эль-Куфра

en: Al Qaşīm
ru: Эль-Касим

en: Al Quds
ru: Иерусалим

en: Al Uqşur
ru: Луксор

en: Al Wādī al Jadīd
ru: Вади-эль-Гедид

en: Al Wāḩāt
ru: Эль-Вахат

en: Al Ḩudūd ash Shamālīyah
ru: Эль-Худуд-эш-Шамалия

en: Alabama
ru: Алабама

en: Alagoas
ru: Алагоас

en: Alaska
ru: Аляска

en: Albacete
ru: Альбасете

en: Alberta
ru: Альберта

en: Alessandria
ru: Алессандрия

en: Alger
ru: Алджер

en: Ali Sabieh
ru: Али-Сабих

en: Allier
ru: Алье

en: Almatinskaja oblast'
ru: Алматинская область

en: Almaty
ru: Алма-Ата

en: Almería
ru: Альмерия

en: Alojas novads
ru: Алойский край

en: Alpes-Maritimes
ru: Приморские Альпы

en: Alpes-de-Haute-Provence
ru: Альпы Верхнего Прованса

en: Alsungas novads
ru: Алсунгский край

en: Alta Verapaz
ru: Альта-Верапас

en: Altaj, Respublika
ru: Республика Алтай

en: Altajskij kraj
ru: Алтайский край

en: Alto Paraguay
ru: Альто-Парагвай

en: Alto Paraná
ru: Альто-Парана

en: Alutaguse
ru: Ида-Вирумаа

en: Alūksnes novads
ru: Алуксненский край

en: Amambay
ru: Амамбай

en: Amapá
ru: Амапа

en: Amara
ru: Амара

en: Amatas novads
ru: Аматский край

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Amurskaja oblast'
ru: Амурская область

en: Ancona
ru: Анкона

en: Andalucía
ru: Андалусия

en: Andaman and Nicobar Islands
ru: Андаманские и Никобарские острова

en: Andhra Pradesh
ru: Андхра-Прадеш

en: Andorra la Vella
ru: Андорра-ла-Велья

en: Annaba
ru: Аннаба

en: Antofagasta
ru: Антофагаста

en: Antsla
ru: Антсла

en: Antwerpen
ru: Антверпен

en: Aomori
ru: Аомори

en: Apes novads
ru: Апский край

en: Appenzell Ausserrhoden
ru: Аппенцелль-Аусерроден

en: Appenzell Innerrhoden
ru: Аппенцелль-Иннерроден

en: Ar Riyāḑ
ru: Эр-Рияд

en: Aragac̣otn
ru: Арагацотнская область

en: Aragón
ru: Арагон

en: Ararat
ru: Араратская область

en: Arauca
ru: Араука

en: Ardennes
ru: Арденны

en: Ardèche
ru: Ардеш

en: Arequipa
ru: Арекипа

en: Arezzo
ru: Ареццо

en: Argyll and Bute
ru: Аргайл-энд-Бьют

en: Arhangel'skaja oblast'
ru: Архангельская область

en: Arica y Parinacota
ru: Арика-и-Паринакота

en: Arizona
ru: Аризона

en: Ariège
ru: Арьеж

en: Arkansas
ru: Арканзас

en: Armavir
ru: Армавирская область

en: Arta
ru: Арта

en: Artemisa
ru: Артемиса

en: Arunāchal Pradesh
ru: Аруначал-Прадеш

en: Ascoli Piceno
ru: Асколи-Пичено

en: Ash Shamālī
ru: Шарджа

en: Ash Sharqīyah
ru: Эш-Шаркия

en: Ash Shāriqah
ru: Шарджа

en: Ashanti
ru: Ашанти

en: Assam
ru: Ассам

en: Astara
ru: Астаринский район

en: Asti
ru: Асти

en: Astrahanskaja oblast'
ru: Астраханская область

en: Asturias
ru: Астурия

en: Asunción
ru: Асунсьон

en: Aswān
ru: Асуан

en: Asyūţ
ru: Асьют

en: Atacama
ru: Атакама

en: Attikí
ru: Аттика

en: Atyrauskaja oblast'
ru: Атырауская область

en: Aube
ru: Об

en: Auces novads
ru: Ауцский край

en: Aude
ru: Од

en: Australian Capital Territory
ru: Австралийская столичная территория

en: Austurland
ru: Эйстюрланд

en: Auvergne-Rhône-Alpes
ru: Овернь — Рона — Альпы

en: Avellino
ru: Авеллино

en: Aveyron
ru: Аверон

en: Avtonomna Respublika Krym
ru: Автономная Республика Крым

en: Ayacucho
ru: Аякучо

en: Azuay
ru: Асуай

en: Az̧ Z̧āhirah
ru: Эз-Захира

en: Aïn Defla
ru: Айн-Дефла

en: Aïn Témouchent
ru: Айн-Темушент

en: Ağcabədi
ru: Агджабединский район

en: Ağdam
ru: Агдамский район

en: Ağdaş
ru: Агдашаский район

en: Ağstafa
ru: Акстафинский район

en: Ağsu
ru: Ахсуйский район

en: Babītes novads
ru: Бабитский край

en: Babək
ru: Бабекский район

en: Badajoz
ru: Бадахос

en: Badakhshān
ru: Бадахшан

en: Baden-Württemberg
ru: Баден-Вюртемберг

en: Bafatá
ru: Бафата

en: Bagerhat
ru: Багерхат

en: Baghlān
ru: Баглан

en: Bahia
ru: Баия

en: Baja Verapaz
ru: Баха-Верапас

en: Bakı
ru: Баку

en: Balakən
ru: Белоканский район

en: Baldones novads
ru: Балдонский край

en: Balkh
ru: Балх

en: Baltinavas novads
ru: Балтинавский край

en: Balvu novads
ru: Балвский край

en: Balé
ru: Бале

en: Bam
ru: Бам

en: Bamingui-Bangoran
ru: Баминги-Бангоран

en: Bandarban
ru: Бандарбан

en: Banghāzī
ru: Бенгази

en: Bangui
ru: Банги

en: Banten
ru: Бантен

en: Banwa
ru: Банва

en: Banī Suwayf
ru: Бени-Суэйф

en: Barbuda
ru: Барбуда

en: Barguna
ru: Баргуна

en: Bari
ru: Бари

en: Barima-Waini
ru: Барима-Уайни

en: Barishal
ru: Барисал

en: Barking and Dagenham
ru: Баркинг и Дагенем

en: Barletta-Andria-Trani
ru: Барлетта-Андрия-Трани

en: Barnet
ru: Барнет

en: Barnsley
ru: Барнсли

en: Bas-Rhin
ru: Нижний Рейн

en: Bas-Sassandra
ru: Ла-Массана

en: Bas-Uélé
ru: Нижнее Уэле

en: Basel-Landschaft
ru: Базель-Ланд

en: Basel-Stadt
ru: Базель-Штадт

en: Bashkortostan, Respublika
ru: Республика Башкортостан

en: Basilicata
ru: Базиликата

en: Basse-Kotto
ru: Нижнее Котто

en: Bath and North East Somerset
ru: Бат и Северо-Восточный Сомерсет

en: Batna
ru: Батна

en: Batys Qazaqstan oblysy
ru: Западно-Казахстанская область

en: Bauskas novads
ru: Бауский край

en: Bayern
ru: Бавария

en: Bazèga
ru: Базега

en: Bedford
ru: Бедфорд

en: Beijing Shi
ru: Пекин

en: Belfast City
ru: Белфаст

en: Belgorodskaja oblast'
ru: Белгородская область

en: Belize
ru: Белиз

en: Belluno
ru: Беллуно

en: Benevento
ru: Беневенто

en: Benešov
ru: Бенешов

en: Bengo
ru: Бенго

en: Benguela
ru: Бенгела

en: Benshangul-Gumaz
ru: Бенишангуль-Гумуз

en: Beograd
ru: Белград

en: Berat
ru: Берат

en: Berea
ru: Берея

en: Bergamo
ru: Бергамо

en: Berlin
ru: Берлин

en: Bern
ru: Берн

en: Beroun
ru: Бероун

en: Berrechid
ru: Беррешид

en: Bethlehem
ru: Вифлеем

en: Beverīnas novads
ru: Беверинский край

en: Beyləqan
ru: Бейлаганский район

en: Bhola
ru: Бхола

en: Biella
ru: Биелла

en: Bihār
ru: Бихар

en: Biləsuvar
ru: Билясуварский район

en: Bimini
ru: Бимини

en: Biobío
ru: Био-Био

en: Birkaland
ru: Бургенланд

en: Birmingham
ru: Бирмингем

en: Biskra
ru: Бискра

en: Bizkaia
ru: Бискайя

en: Bié
ru: Бие

en: Bjelovarsko-bilogorska županija
ru: Бьеловарско-Билогорска

en: Blackburn with Darwen
ru: Блэкберн-уит-Даруэн

en: Blackpool
ru: Блэкпул

en: Blaenau Gwent
ru: Блайнай-Гуэнт

en: Blagoevgrad
ru: Благоевград

en: Blansko
ru: Бланско

en: Blida
ru: Блида

en: Bláskógabyggð
ru: Блаускоугабиггд

en: Blönduósbær
ru: Блёндюоус

en: Boa Vista
ru: Боа-Виста

en: Bocas del Toro
ru: Бокас-дель-Торо

en: Bogura
ru: Богра

en: Bokèo
ru: Бокэу

en: Bolikhamxai
ru: Боликхамсай

en: Bologna
ru: Болонья

en: Bolton
ru: Болтон

en: Bolungarvíkurkaupstaður
ru: Болунгарвик

en: Bolzano
ru: Больцано

en: Bonaire
ru: Бонайре

en: Bordj Bou Arréridj
ru: Бордж-Бу-Арреридж

en: Borgarbyggð
ru: Боргарбиггд

en: Borski okrug
ru: Борский округ

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ru: Боршод-Абауй-Земплен

en: Bouches-du-Rhône
ru: Буш-дю-Рон

en: Boucle du Mouhoun
ru: Букле-ду-Мухун

en: Bouenza
ru: Буэнза

en: Bougouriba
ru: Бугуриба

en: Bouira
ru: Буира

en: Boulgou
ru: Бульгу

en: Boulkiemdé
ru: Булькиемде

en: Boumerdès
ru: Бумердес

en: Bourgogne-Franche-Comté
ru: Бургундия — Франш-Конте

en: Brabant wallon
ru: Валлонский Брабант

en: Bracknell Forest
ru: Бракнелл-Форест

en: Bradford
ru: Брадфорд

en: Brahmanbaria
ru: Брахманбария

en: Brandenburg
ru: Бранденбург

en: Braničevski okrug
ru: Браничевский округ

en: Brazzaville
ru: Браззавиль

en: Bremen
ru: Бремен

en: Brent
ru: Брент

en: Brescia
ru: Брешиа

en: Bretagne
ru: Бретань

en: Brighton and Hove
ru: Брайтон-энд-Хов

en: Brindisi
ru: Бриндизи

en: British Columbia
ru: Британская Колумбия

en: Brjanskaja oblast'
ru: Брянская область

en: Brno-město
ru: Брно-город

en: Brno-venkov
ru: Брно-пригород

en: Brocēnu novads
ru: Броценский край

en: Brodsko-posavska županija
ru: Бродско-Посавска

en: Bromley
ru: Бромли

en: Brunei-Muara
ru: Бруней-Муара

en: Brussels Hoofdstedelijk Gewest
ru: Брюссельский столичный регион

en: Brčko distrikt
ru: Округ Брчко

en: Buckinghamshire
ru: Бакингемшир

en: Budapest
ru: Будапешт

en: Buenos Aires
ru: Буэнос-Айрес

en: Bujumbura Mairie
ru: Бужумбура-Мери

en: Bujumbura Rural
ru: Бужумбура-Рураль

en: Burgas
ru: Бургас

en: Burgenland
ru: Бургенланд

en: Burgos
ru: Бургос

en: Burjatija, Respublika
ru: Республика Бурятия

en: Burtnieku novads
ru: Буртниекский край

en: Bururi
ru: Бурури

en: Bury
ru: Бэри

en: Bács-Kiskun
ru: Бач-Кишкун

en: Béchar
ru: Бешар

en: Béjaïa
ru: Беджая

en: Békéscsaba
ru: Бекешчаба

en: Bādghīs
ru: Бадгис

en: Bāmyān
ru: Бамиан

en: Břeclav
ru: Бржецлав

en: Būr Sa‘īd
ru: Порт-Саид

en: Bərdə
ru: Бардинский район

en: Cabinda
ru: Кабинда

en: Cagliari
ru: Кальяри

en: Cajamarca
ru: Кахамарка

en: Calabria
ru: Калабрия

en: Calderdale
ru: Колдердейл

en: California
ru: Калифорния

en: Caltanissetta
ru: Кальтаниссетта

en: Calvados
ru: Кальвадос

en: Camagüey
ru: Камагуэй

en: Cambridgeshire
ru: Кембриджшир

en: Camden
ru: Камден

en: Campania
ru: Кампания

en: Campobasso
ru: Кампобассо

en: Canarias
ru: Канариас

en: Canillo
ru: Канильо

en: Canindeyú
ru: Канендию

en: Cankuzo
ru: Чанкузо

en: Cantabria
ru: Кантабрия

en: Cantal
ru: Канталь

en: Canterbury
ru: Кентербери

en: Carchi
ru: Карчи

en: Carlow
ru: Карлоу

en: Carnikavas novads
ru: Царникавский край

en: Cartago
ru: Картаго

en: Casablanca
ru: Касабланка

en: Cascades
ru: Каскады

en: Caserta
ru: Казерта

en: Castilla y León
ru: Кастилия-Леон

en: Castilla-La Mancha
ru: Кастилия-Ла-Манча

en: Catamarca
ru: Катамарка

en: Catania
ru: Катания

en: Catanzaro
ru: Катандзаро

en: Cavan
ru: Каван

en: Ceará
ru: Сеара

en: Central Bedfordshire
ru: Центральный Бедфордшир

en: Centre
ru: Центральная

en: Centre-Val de Loire
ru: Центр — Долина Луары

en: Cesvaines novads
ru: Цесвайнский край

en: Ceuta
ru: Сеута

en: Chaco
ru: Чако

en: Chandpur
ru: Чандпур

en: Chandīgarh
ru: Чандпур

en: Chapai Nawabganj
ru: Навабгандж

en: Charente
ru: Шаранта

en: Charente-Maritime
ru: Приморская Шаранта

en: Chattogram
ru: Читтагонг

en: Cheb
ru: Хеб

en: Chechenskaya Respublika
ru: Чеченская республика

en: Chefchaouen
ru: Шавен

en: Chelyabinskaya oblast'
ru: Челябинская область

en: Cher
ru: Шер

en: Cherkaska oblast
ru: Черкасская область

en: Chernihivska oblast
ru: Черниговская область

en: Chernivetska oblast
ru: Черновицкая область

en: Cheshire East
ru: Восточный Чешир

en: Cheshire West and Chester
ru: Западный Чешир и Честер

en: Chhattīsgarh
ru: Чхаттисгарх

en: Chhukha
ru: Мебиса

en: Chiba
ru: Тиба

en: Chieti
ru: Кьети

en: Chimaltenango
ru: Чимальтенанго

en: Chimborazo
ru: Чимборасо

en: Chiquimula
ru: Чикимула

en: Chiriquí
ru: Чирики

en: Chlef
ru: Эш-Шелифф

en: Chobe
ru: Чобе

en: Chomutov
ru: Хомутов

en: Chongqing Shi
ru: Чунцин

en: Christ Church
ru: Крайст Чёрч

en: Christ Church Nichola Town
ru: Крайст-Черч-Никола-Таун

en: Chrudim
ru: Хрудим

en: Chuadanga
ru: Чуаданга

en: Chubut
ru: Чубут

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
ru: Чукотский автономный округ

en: Chuquisaca
ru: Чукисака

en: Chuvashskaya Respublika
ru: Чувашская республика

en: Cibitoke
ru: Чибитоке

en: Ciblas novads
ru: Циблский край

en: Ciego de Ávila
ru: Сьего-де-Авила

en: Cienfuegos
ru: Сьенфуэгос

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
ru: Автономный город Буэнос-Айрес

en: Ciudad Real
ru: Сьюдад-Реаль

en: Clackmannanshire
ru: Клакманнаншир

en: Clarendon
ru: Кларендон

en: Cochabamba
ru: Кочабамба

en: Colombo
ru: Коломбо

en: Colorado
ru: Колорадо

en: Comayagua
ru: Комаягуа

en: Como
ru: Комо

en: Comoé
ru: Комоэ

en: Conakry
ru: Конакри

en: Concepción
ru: Консепсьон

en: Connaught
ru: Коннахт

en: Connecticut
ru: Коннектикут

en: Coquimbo
ru: Кокимбо

en: Cork
ru: Корк

en: Cornwall
ru: Корнуолл

en: Corrientes
ru: Корриентес

en: Corrèze
ru: Коррез

en: Corse
ru: Корсика

en: Corse-du-Sud
ru: Южная Корсика

en: Cosenza
ru: Козенца

en: Coventry
ru: Ковентри

en: Cox's Bazar
ru: Кокс-Базар

en: Cremona
ru: Кремона

en: Creuse
ru: Крёз

en: Crotone
ru: Кротоне

en: Csongrád
ru: Чонград

en: Cuando Cubango
ru: Квандо-Кубанго

en: Cuanza-Norte
ru: Северная Кванза

en: Cuanza-Sul
ru: Южная Кванза

en: Cuenca
ru: Куэнка

en: Culfa
ru: Джульфинский район

en: Cumilla
ru: Комилла

en: Cunene
ru: Кунене

en: Cuneo
ru: Кунео

en: Cuyuni-Mazaruni
ru: Куюни-Мазаруни

en: Cáceres
ru: Касерес

en: Cádiz
ru: Кадис

en: Córdoba
ru: Кордова

en: Côte-d'Or
ru: Кот-д’Ор

en: Côtes-d'Armor
ru: Кот-д’Армор

en: Cēsu novads
ru: Цесисский край

en: Cəbrayıl
ru: Джебраильский район

en: Cəlilabad
ru: Джалилабадский район

en: Dabola
ru: Дабола

en: Dagdas novads
ru: Дагдский край

en: Dagestan, Respublika
ru: Республика Дагестан

en: Dalabyggð
ru: Далабиггд

en: Darién
ru: Дарьен

en: Darlington
ru: Дарлингтон

en: Daugavpils
ru: Даугавпилс

en: Daugavpils novads
ru: Даугавпилсский край

en: Daşkəsən
ru: Дашкесанский район

en: Debrecen
ru: Дебрецен

en: Delaware
ru: Делавэр

en: Delhi
ru: Дели

en: Demerara-Mahaica
ru: Демерара-Махайка

en: Derbyshire
ru: Дербишир

en: Deux-Sèvres
ru: Дё-Севр

en: Dhaka
ru: Дакка

en: Dibër
ru: Дибра

en: Dikhil
ru: Дикиль

en: Dinajpur
ru: Динаджпур

en: Dire Dawa
ru: Дыре-Дауа

en: District of Columbia
ru: Вашингтон

en: Djelfa
ru: Джельфа

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Djúpavogshreppur
ru: Дьюпивогюр

en: Dnipropetrovska oblast
ru: Днепропетровская область

en: Dobeles novads
ru: Добельский край

en: Dobrich
ru: Добрич

en: Dolnośląskie
ru: Нижнесилезское воеводство

en: Domažlice
ru: Домажлице

en: Doncaster
ru: Донкастер

en: Donegal
ru: Донегол

en: Donetska oblast
ru: Донецкая область

en: Dordogne
ru: Дордонь

en: Dorset
ru: Дорсет

en: Doubs
ru: Ду

en: Drôme
ru: Дром

en: Dubayy
ru: Дубай

en: Dublin
ru: Дублин

en: Dubrovačko-neretvanska županija
ru: Дубровачко-Неретванска

en: Dumfries and Galloway
ru: Дамфрис-энд-Галловей

en: Dunaújváros
ru: Дунауйварош

en: Dundagas novads
ru: Дундагский край

en: Durbes novads
ru: Дурбский край

en: Durrës
ru: Дуррес

en: Dāykundī
ru: Дайкунди

en: Děčín
ru: Дечин

en: East Ayrshire
ru: Ист-Эршир

en: East Berbice-Corentyne
ru: Ист-Бербис-Корентайн

en: East Dunbartonshire
ru: Ист-Данбартоншир

en: East Lothian
ru: Ист-Лотиан

en: East Renfrewshire
ru: Ист-Ренфрушир

en: East Riding of Yorkshire
ru: Ист-Райдинг-оф-Йоркшир

en: East Sussex
ru: Восточный Суссекс

en: Eger
ru: Эгер

en: Ehime
ru: Эхиме

en: El Bayadh
ru: Эль-Баяд

en: El Oued
ru: Эль-Уэд

en: El Progreso
ru: Эль-Прогресо

en: El Tarf
ru: Эль-Тарф

en: Elbasan
ru: Эльбасан

en: Elva
ru: Елва

en: Emilia-Romagna
ru: Эмилия-Романья

en: Encamp
ru: Энкамп

en: Enfield
ru: Энфилд

en: Engures novads
ru: Энгурский край

en: Enna
ru: Энна

en: Entre Ríos
ru: Энтре-Риос

en: Erevan
ru: Ереван

en: Errachidia
ru: Эр-Рашидия

en: Escaldes-Engordany
ru: Эскальдес-Энгордань

en: Escuintla
ru: Эскуинтла

en: Espírito Santo
ru: Эспириту-Санту

en: Essaouira
ru: Эс-Сувейра

en: Essequibo Islands-West Demerara
ru: Эссекибо-Айлендс-Уэст-Демерара

en: Essex
ru: Эссекс

en: Essonne
ru: Эсон

en: Etelä-Karjala
ru: Южная Карелия

en: Etelä-Pohjanmaa
ru: Южная Остроботния

en: Etelä-Savo
ru: Южное Саво

en: Eure
ru: Эр

en: Eure-et-Loir
ru: Эр и Луар

en: Euskal Herria
ru: Баскские земли

en: Evrejskaja avtonomnaja oblast'
ru: Еврейская автономная область

en: Extremadura
ru: Эстремадура

en: Eyja- og Miklaholtshreppur
ru: Эйя-ог-Миклахольтсхреппюр

en: Eyjafjarðarsveit
ru: Эйяфьярдарсвейт

en: Falkirk
ru: Фолкерк

en: Faridpur
ru: Фаридпур

en: Farāh
ru: Фарах

en: Federacija Bosne i Hercegovine
ru: Федерация Боснии и Герцеговины

en: Feni
ru: Фени

en: Fermo
ru: Фермо

en: Ferrara
ru: Феррара

en: Fier
ru: Фиери

en: Fife
ru: Файф

en: Finistère
ru: Финистер

en: Firenze
ru: Флоренция

en: Fjarðabyggð
ru: Фьярдабиггд

en: Fljótsdalshreppur
ru: Фльоутсдальсхреппюр

en: Florida
ru: Флорида

en: Foggia
ru: Фоджа

en: Forlì-Cesena
ru: Форли-Чезена

en: Formosa
ru: Формоса

en: Fquih Ben Salah
ru: Фких-Бен-Салах

en: Francistown
ru: Франсистаун

en: Freiburg
ru: Лимбург

en: Fria
ru: Фрия

en: Friuli Venezia Giulia
ru: Фриули-Венеция-Джулия

en: Frosinone
ru: Фрозиноне

en: Frýdek-Místek
ru: Фридек-Мистек

en: Fukui
ru: Фукуи

en: Fukuoka
ru: Фукуока

en: Fukushima
ru: Фукусима

en: Fès
ru: Фес

en: Füzuli
ru: Фузулинский район

en: Fāryāb
ru: Фарьяб

en: Gaborone
ru: Габороне

en: Gabrovo
ru: Габрово

en: Gaibandha
ru: Гайбандха

en: Galway
ru: Голуэй

en: Galápagos
ru: Галапагос

en: Ganzourgou
ru: Ганзургу

en: Gard
ru: Гар

en: Garkalnes novads
ru: Гаркалнский край

en: Garðabær
ru: Гардабайр

en: Gash-Barka
ru: Гаш-Барка

en: Gateshead
ru: Гейтсхед

en: Gazipur
ru: Газипур

en: Genova
ru: Генуя

en: Genève
ru: Женева

en: Georgia
ru: Джорджия

en: Gers
ru: Жер

en: Geġark'unik'
ru: Гехаркуникская область

en: Ghardaïa
ru: Гардая

en: Ghaznī
ru: Газни

en: Ghōr
ru: Гор

en: Gipuzkoa
ru: Гипускоа

en: Gironde
ru: Жиронда

en: Gitega
ru: Гитега

en: Gjirokastër
ru: Гирокастра

en: Glarus
ru: Гларус

en: Gloucestershire
ru: Глостершир

en: Gnagna
ru: Ньянья

en: Goa
ru: Гоа

en: Goiás
ru: Гояс

en: Gomel'skaja oblast'
ru: Гомельская область

en: Gopalganj
ru: Гопалгандж

en: Goranboy
ru: Геранбойский район

en: Gorizia
ru: Гориция

en: Gorod Minsk
ru: Минск

en: Gorontalo
ru: Горонтало

en: Gourma
ru: Гурма

en: Gracias a Dios
ru: Грасьяс-а-Дьос

en: Grad Zagreb
ru: Загреб

en: Granada
ru: Гранада

en: Grand Bassa
ru: Гранд-Басса

en: Grand Cape Mount
ru: Гранд-Кейп-Маунт

en: Grand Gedeh
ru: Гранд-Джиде

en: Grand Kru
ru: Гранд-Кру

en: Grand-Est
ru: Гранд-Эст

en: Granma
ru: Гранма

en: Graubünden
ru: Граубюнден

en: Greater Accra
ru: Большая Аккра

en: Gribingui
ru: Нана-Гребизи

en: Grindavíkurbær
ru: Гриндавик

en: Grobiņas novads
ru: Гробинский край

en: Grodnenskaja oblast'
ru: Гродненская область

en: Grosseto
ru: Гроссето

en: Grundarfjarðarbær
ru: Грюндарфьордюр

en: Guadalajara
ru: Гвадалахара

en: Guadalcanal
ru: Гуадалканал

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guam
ru: Гуам

en: Guanacaste
ru: Гуанакасте

en: Guangdong Sheng
ru: Гуандун

en: Guantánamo
ru: Гуантанамо

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guayas
ru: Гуаяс

en: Guelma
ru: Гельма

en: Guelmim
ru: Гулимин

en: Guercif
ru: Герсиф

en: Gujarāt
ru: Гуджарат

en: Gulbenes novads
ru: Гулбенский край

en: Guna Yala
ru: Гуна-Яла

en: Guria
ru: Гурия

en: Gwynedd
ru: Гуинет

en: Győr-Moson-Sopron
ru: Дьёр-Мошон-Шопрон

en: Göygöl
ru: Гёйгёльский район

en: Göyçay
ru: Геокчайский район

en: Gədəbəy
ru: Кедабекский район

en: Gəncə
ru: Гянджа

en: Haa
ru: Хас

en: Haapsalu
ru: Хаапсалу

en: Habarovskij kraj
ru: Хабаровский край

en: Habiganj
ru: Хабигандж

en: Hacıqabul
ru: Аджикабульский район

en: Hafnarfjarðarkaupstaður
ru: Хабнарфьордюр

en: Hainan Sheng
ru: Хайнань

en: Hainaut
ru: Эно

en: Hajdú-Bihar
ru: Хайду-Бихар

en: Hakasija, Respublika
ru: Республика Хакассия

en: Hamburg
ru: Гамбург

en: Hammersmith and Fulham
ru: Хаммерсмит и Фулем

en: Hampshire
ru: Гэмпшир

en: Hanover
ru: Ганновер

en: Hanty-Mansijskij avtonomnyj okrug
ru: Ханты-Мансийский автономный округ

en: Haringey
ru: Харинги

en: Harjumaa
ru: Харьюмаа

en: Hartlepool
ru: Хартлпул

en: Haryāna
ru: Харьяна

en: Haskovo
ru: Хасково

en: Haut-Mbomou
ru: Верхнее Мбому

en: Haut-Ogooué
ru: Верхнее Огове

en: Haut-Rhin
ru: Верхний Рейн

en: Haute-Corse
ru: Верхняя Корсика

en: Haute-Garonne
ru: Верхняя Гаронна

en: Haute-Kotto
ru: Верхнее Котто

en: Haute-Loire
ru: Верхняя Луара

en: Haute-Marne
ru: Верхняя Марна

en: Haute-Savoie
ru: Верхняя Савойя

en: Haute-Saône
ru: Верхняя Сона

en: Haute-Vienne
ru: Верхняя Вьенна

en: Hautes-Alpes
ru: Верхние Альпы

en: Hautes-Pyrénées
ru: Верхние Пиренеи

en: Hauts-de-France
ru: О-де-Франс

en: Hauts-de-Seine
ru: О-де-Сен

en: Havering
ru: Хаверинг

en: Havlíčkův Brod
ru: Гавличкув-Брод

en: Hawaii
ru: Гавайи

en: Hebron
ru: Хеврон

en: Helgafellssveit
ru: Хельгафедльссвейт

en: Helmand
ru: Гильменд

en: Heredia
ru: Эредия

en: Herefordshire
ru: Херефордшир

en: Herrera
ru: Эррера

en: Hertfordshire
ru: Хартфордшир

en: Herāt
ru: Герат

en: Hessen
ru: Гессен

en: Hiiumaa
ru: Хийумаа

en: Himāchal Pradesh
ru: Химачал-Прадеш

en: Hiroshima
ru: Хиросима

en: Hodonín
ru: Годонин

en: Hokkaido
ru: Хоккайдо

en: Holguín
ru: Ольгин

en: Hong Kong SAR
ru: Гонконг

en: Houet
ru: Уэ

en: Hovedstaden
ru: Ховедстаден

en: Hradec Králové
ru: Градец-Кралове

en: Huambo
ru: Уамбо

en: Huehuetenango
ru: Уэуэтенанго

en: Huelva
ru: Уэльва

en: Huesca
ru: Уэска

en: Hunan Sheng
ru: Хунань

en: Huíla
ru: Уила

en: Hvalfjarðarsveit
ru: Хвальфьярдарсвейт

en: Hveragerðisbær
ru: Хверагерди

en: Hwanghae-bukto
ru: Хванхэ-Пукто

en: Hyogo
ru: Хиого

en: Hà Nội
ru: Ханой

en: Häädemeeste
ru: Хяэдемеэсте

en: Hérault
ru: Эро

en: Hódmezővásárhely
ru: Ходмезёвашархей

en: H̱efa
ru: Хайфа

en: Ida-Virumaa
ru: Ида-Вирумаа

en: Idaho
ru: Айдахо

en: Iecavas novads
ru: Иецавский край

en: Ikšķiles novads
ru: Икшкильский край

en: Ille-et-Vilaine
ru: Иль и Вилен

en: Illinois
ru: Иллинойс

en: Illizi
ru: Иллизи

en: Ilūkstes novads
ru: Илукстский край

en: Imereti
ru: Имеретия

en: Inagua
ru: Инагуа

en: Indiana
ru: Индиана

en: Indre
ru: Эндр

en: Indre-et-Loire
ru: Эндр и Луара

en: Ingushetiya, Respublika
ru: Республика Ингушетия

en: Intibucá
ru: Интибука

en: Inverclyde
ru: Инверклайд

en: Inčukalna novads
ru: Инчукалнский край

en: Ioba
ru: Иоба

en: Iowa
ru: Айова

en: Irkutskaja oblast'
ru: Иркутская область

en: Isabel
ru: Изабелла

en: Isernia
ru: Изерния

en: Islas de la Bahía
ru: Ислас-де-ла-Баия

en: Isles of Scilly
ru: Силли

en: Islington
ru: Ислингтон

en: Istarska županija
ru: Истарска

en: Isère
ru: Изер

en: Itapúa
ru: Итапуа

en: Ivano-Frankivska oblast
ru: Ивано-Франковская область

en: Ivanovskaja oblast'
ru: Ивановская область

en: Iwate
ru: Ивате

en: Izabal
ru: Исабаль

en: Jablanički okrug
ru: Ябланичский округ

en: Jablonec nad Nisou
ru: Яблонец-над-Нисоу

en: Jalapa
ru: Халапа-Энрикес

en: Jamalo-Neneckij avtonomnyj okrug
ru: Ямало-Ненецкий автономный округ

en: Jamalpur
ru: Джамалпур

en: Jammu and Kashmīr
ru: Джамму и Кашмир

en: Jaroslavskaja oblast'
ru: Ярославская область

en: Jashore
ru: Джессор

en: Jaunjelgavas novads
ru: Яунелгавский край

en: Jaunpiebalgas novads
ru: Яунпиебалгский край

en: Jaunpils novads
ru: Яунпилсский край

en: Jelgava
ru: Елгава

en: Jelgavas novads
ru: Елгавский край

en: Jenin
ru: Дженин

en: Jerusalem
ru: Иерусалим

en: Jeseník
ru: Есеник

en: Jhalakathi
ru: Джалокати

en: Jhenaidah
ru: Дженайда

en: Jihlava
ru: Йиглава

en: Jihomoravský kraj
ru: Южно-Моравский край

en: Jihočeský kraj
ru: Южно-Чешский край

en: Jijel
ru: Джиджель

en: Jilin Sheng
ru: Гирин

en: Jindřichův Hradec
ru: Йиндржихув-Градец

en: Jičín
ru: Йичин

en: Jowzjān
ru: Джаузджан

en: Joypurhat
ru: Джайпурхат

en: Jujuy
ru: Жужуй

en: Jura
ru: Юра

en: Južnobanatski okrug
ru: Южно-Банатский округ

en: Južnobački okrug
ru: Южно-Бачский округ

en: Jwaneng
ru: Джваненг

en: Järva
ru: Ярвамаа

en: Järvamaa
ru: Ярвамаа

en: Jõgeva
ru: Йыгева

en: Jõgevamaa
ru: Йыгевамаа

en: Jõhvi
ru: Йыхви

en: Jēkabpils
ru: Екабпилс

en: Jēkabpils novads
ru: Екабпилсский край

en: Jūrmala
ru: Юрмала

en: Kabardino-Balkarskaja Respublika
ru: Кабардино-Балкарская республика

en: Kadiogo
ru: Кадиого

en: Kadrina
ru: Кадрина

en: Kafr ash Shaykh
ru: Кафр-эш-Шейх

en: Kagawa
ru: Кагава

en: Kagoshima
ru: Кагосима

en: Kainuu
ru: Кайнуу

en: Kaldrananeshreppur
ru: Кальдрананесхреппюр

en: Kaliningradskaja oblast'
ru: Калининградская область

en: Kalmykija, Respublika
ru: Республика Калмыкия

en: Kaluzhskaya oblast'
ru: Калужская область

en: Kamchatskiy kray
ru: Камчатский край

en: Kanagawa
ru: Канагава

en: Kandahār
ru: Кандагар

en: Kandavas novads
ru: Кандавский край

en: Kansas
ru: Канзас

en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
ru: Карачаево-Черкесская республика

en: Karagandinskaja oblast'
ru: Карагандинская область

en: Kardzhali
ru: Кырджали

en: Karelija, Respublika
ru: Республика Карелия

en: Karlovarský kraj
ru: Карловарский край

en: Karlovačka županija
ru: Карловачка

en: Karlovy Vary
ru: Карловы Вары

en: Karnātaka
ru: Карнатака

en: Karuzi
ru: Карузи

en: Karviná
ru: Карвина

en: Kayanza
ru: Каянза

en: Keila
ru: Кейла

en: Kemerovskaja oblast'
ru: Кемеровская область

en: Kemö-Gïrïbïngï
ru: Кемо

en: Kent
ru: Кент

en: Kentucky
ru: Кентукки

en: Kepulauan Bangka Belitung
ru: Банка-Белитунг

en: Kerala
ru: Керала

en: Kgatleng
ru: Кгатленг

en: Khagrachhari
ru: Кхаграчхари

en: Kharkivska oblast
ru: Харьковская область

en: Khenchela
ru: Хеншела

en: Khersonska oblast
ru: Херсонская область

en: Khmelnytska oblast
ru: Хмельницкая область

en: Khouribga
ru: Хурибга

en: Khulna
ru: Кхулна

en: Khémisset
ru: Хемиссет

en: Khénifra
ru: Хенифра

en: Khōst
ru: Хост

en: Kihnu
ru: Кихну

en: Kiili
ru: Кийли

en: Kildare
ru: Килдэр

en: Kilkenny
ru: Килкенни

en: Kindia
ru: Киндиа

en: Kingston
ru: Кингстон

en: Kingston upon Hull
ru: Кингстон-апон-Халл

en: Kingston upon Thames
ru: Кингстон-апон-Темс

en: Kirklees
ru: Керклис

en: Kirovohradska oblast
ru: Кировоградская область

en: Kirovskaja oblast'
ru: Кировская область

en: Kirundo
ru: Кирундо

en: Kishoreganj
ru: Кишоргандж

en: Kié-Ntem
ru: Ке-Нтем

en: Kladno
ru: Кладно

en: Klatovy
ru: Клатови

en: Kocēnu novads
ru: Коценский край

en: Kohtla-Järve
ru: Кохтла-Ярве

en: Kokneses novads
ru: Кокнесский край

en: Kolubarski okrug
ru: Колубарский округ

en: Kolín
ru: Колин

en: Komi, Respublika
ru: Республика Коми

en: Komondjari
ru: Комонджари

en: Kompienga
ru: Компьенга

en: Komárom-Esztergom
ru: Комаром-Эстергом

en: Kongo Central
ru: Центральное Конго

en: Koprivničko-križevačka županija
ru: Копривничко-Крижевачка

en: Korçë
ru: Корча

en: Kose
ru: Козе

en: Kosovski okrug
ru: Косовский округ

en: Kossi
ru: Коси

en: Kostanajskaja oblast'
ru: Костанайская область

en: Kostromskaja oblast'
ru: Костромская область

en: Kotayk'
ru: Котайкская область

en: Koulpélogo
ru: Кульпелого

en: Kouritenga
ru: Куритенга

en: Kourwéogo
ru: Курвеого

en: Krapinsko-zagorska županija
ru: Крапинско-Загорска

en: Krasnodarskij kraj
ru: Краснодарский край

en: Krasnojarskij kraj
ru: Красноярский край

en: Krimuldas novads
ru: Кримулдский край

en: Kroměříž
ru: Кромержиж

en: Krustpils novads
ru: Крустпилсский край

en: Královéhradecký kraj
ru: Краловеградецкий край

en: Kríti
ru: Крит

en: Krāslavas novads
ru: Краславский край

en: Kujawsko-pomorskie
ru: Куявско-Поморское воеводство

en: Kukës
ru: Кукес

en: Kuldīgas novads
ru: Кулдигский край

en: Kumamoto
ru: Кумамото

en: Kunaṟ
ru: Кунар

en: Kunduz
ru: Кундуз

en: Kurganskaja oblast'
ru: Курганская область

en: Kurigram
ru: Куриграм

en: Kurskaja oblast'
ru: Курская область

en: Kushtia
ru: Куштия

en: Kutná Hora
ru: Кутна-Гора

en: Kvemo Kartli
ru: Квемо-Картли

en: Kyiv
ru: Киев

en: Kyivska oblast
ru: Киевская область

en: Kymenlaakso
ru: Кюменлааксо

en: Kyoto
ru: Киото

en: Kyustendil
ru: Кюстендил

en: Kyzylordinskaja oblast'
ru: Кызылординская область

en: Kärnten
ru: Каринтия

en: Kénitra
ru: Кенитра

en: Kénédougou
ru: Кенедугу

en: Kópavogsbær
ru: Коупавогюр

en: Kürdəmir
ru: Кюрдамирский район

en: Kābul
ru: Кабул

en: Kāpīsā
ru: Каписа

en: Kārsavas novads
ru: Карсавский край

en: Kǝngǝrli
ru: Кенгерлинский район

en: Kəlbəcər
ru: Кельбаджарский район

en: L'Aquila
ru: Л’Акуила

en: La Araucanía
ru: Арауко

en: La Habana
ru: Гавана

en: La Libertad
ru: Ла-Либертад

en: La Massana
ru: Ла-Массана

en: La Pampa
ru: Ла-Пампа

en: La Paz
ru: Ла-Пас

en: La Rioja
ru: Риоха

en: La Réunion
ru: Реюньон

en: Laghmān
ru: Лагман

en: Laghouat
ru: Лагуат

en: Lakshadweep
ru: Лакшадвип

en: Lakshmipur
ru: Лакшмипур

en: Lalmonirhat
ru: Лалмонирхат

en: Lambayeque
ru: Ламбаеке

en: Lampung
ru: Лампунг

en: Lancashire
ru: Ланкашир

en: Landes
ru: Ланды

en: Langanesbyggð
ru: Ланганесбигд

en: Laois
ru: Лиишь

en: Lappi
ru: Лаппи

en: Larache
ru: Лараш

en: Larnaka
ru: Ларнака

en: Las Palmas
ru: Лас-Пальмас-де-Гран-Канария

en: Lazio
ru: Лацио

en: Laçın
ru: Лачинский район

en: Lecce
ru: Лечче

en: Lecco
ru: Лекко

en: Leeds
ru: Лидс

en: Leicester
ru: Лестер

en: Leicestershire
ru: Лестершир

en: Leinster
ru: Ленстер

en: Lemesos
ru: Лимасол

en: Leningradskaja oblast'
ru: Ленинградская область

en: Lerik
ru: Лерикский район

en: Lezhë
ru: Лежа

en: León
ru: Леон

en: Lhuentse
ru: Лхунце

en: Liberec
ru: Либерец

en: Liberecký kraj
ru: Либерецкий край

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
ru: Либертадор-Хенераль-Бернардо-О’Хиггинс

en: Lielvārdes novads
ru: Лиелвардский край

en: Liepāja
ru: Лиепая

en: Liguria
ru: Лигурия

en: Lima
ru: Лима

en: Limbažu novads
ru: Лимбажский край

en: Limburg
ru: Лимбург

en: Limerick
ru: Лимерик

en: Limón
ru: Лимон

en: Lincolnshire
ru: Линкольншир

en: Lipeckaja oblast'
ru: Липецкая область

en: Lisboa
ru: Лиссабон

en: Litoměřice
ru: Литомержице

en: Litoral
ru: Литораль

en: Littoral
ru: Литораль

en: Liverpool
ru: Ливерпуль

en: Livorno
ru: Ливорно

en: Liège
ru: Льеж

en: Ličko-senjska županija
ru: Личко-Сеньска

en: Lobatse
ru: Лобаце

en: Lobaye
ru: Лобае

en: Loir-et-Cher
ru: Луар и Шер

en: Loire
ru: Луара

en: Loire-Atlantique
ru: Атлантическая Луара

en: Loiret
ru: Луаре

en: Loksa
ru: Локса

en: Lombardia
ru: Ломбардия

en: Long Island
ru: Лонг-Айленд

en: Longford
ru: Лонгфорд

en: Loreto
ru: Лорето

en: Loroum
ru: Лорум

en: Los Lagos
ru: Лос-Лагос

en: Los Santos
ru: Лос-Сантос

en: Lot
ru: Лот

en: Lot-et-Garonne
ru: Ло и Гаронна

en: Louisiana
ru: Луизиана

en: Louny
ru: Лоуни

en: Lovech
ru: Ловеч

en: Lozère
ru: Лозер

en: Luanda
ru: Луанда

en: Lubelskie
ru: Люблинское воеводство

en: Lubuskie
ru: Любушское воеводство

en: Lubānas novads
ru: Лубанский край

en: Lucca
ru: Лукка

en: Ludzas novads
ru: Лудзенский край

en: Luhanska oblast
ru: Луганская область

en: Lunda-Norte
ru: Северная Лунда

en: Lunda-Sul
ru: Южная Лунда

en: Luton
ru: Лутон

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Luzern
ru: Люцерн

en: Lvivska oblast
ru: Львовская область

en: Lääne-Virumaa
ru: Ляэне-Вирумаа

en: Läänemaa
ru: Ляэнемаа

en: Lékoumou
ru: Лекуму

en: Léraba
ru: Лераба

en: Lüganuse
ru: Люганузе

en: Līgatnes novads
ru: Лигатненский край

en: Līvānu novads
ru: Ливанский край

en: Lōgar
ru: Логар

en: Lənkəran
ru: Ленкорань

en: Maardu
ru: Маарду

en: Macao SAR
ru: Макао

en: Macerata
ru: Мачерата

en: Madaripur
ru: Мадарипур

en: Madhya Pradesh
ru: Мадхья-Прадеш

en: Madonas novads
ru: Мадонский край

en: Madre de Dios
ru: Мадре-де-Дьос

en: Madrid
ru: Мадрид

en: Mafeteng
ru: Мафетенг

en: Magadanskaja oblast'
ru: Магаданская область

en: Magallanes
ru: Магальянес

en: Magura
ru: Магура

en: Mahaica-Berbice
ru: Махайка-Бербис

en: Mahārāshtra
ru: Махараштра

en: Maine
ru: Мэн

en: Maine-et-Loire
ru: Мен и Луара

en: Makira-Ulawa
ru: Макира-Улава

en: Malange
ru: Маланже

en: Manche
ru: Манш

en: Manchester
ru: Манчестер

en: Mangghystaū oblysy
ru: Мангистауская область

en: Mangrove Cay
ru: Мангров-Ки

en: Manikganj
ru: Маникгандж

en: Manipur
ru: Манипур

en: Manitoba
ru: Манитоба

en: Mantova
ru: Мантуя

en: Maranhão
ru: Мараньян

en: Marche
ru: Марке

en: Marij Èl, Respublika
ru: Республика Марий Эл

en: Marne
ru: Марна

en: Marrakech
ru: Марракеш

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Masallı
ru: Масаллинский район

en: Mashonaland West
ru: Западный Машоналенд

en: Massa-Carrara
ru: Масса-Каррара

en: Massachusetts
ru: Массачусетс

en: Masvingo
ru: Масвинго

en: Matabeleland South
ru: Южный Матабелеленд

en: Matanzas
ru: Матансас

en: Matera
ru: Матера

en: Mato Grosso
ru: Мату-Гросу

en: Mato Grosso do Sul
ru: Мату-Гросу-ду-Сул

en: Maule
ru: Мауле

en: Mayaguana
ru: Маягуана

en: Mayenne
ru: Майен

en: Mayo
ru: Майо

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Mazowieckie
ru: Мазовецкое воеводство

en: Mazsalacas novads
ru: Мазсалацский край

en: Mačvanski okrug
ru: Мачванский округ

en: Małopolskie
ru: Малопольское воеводство

en: Mecklenburg-Vorpommern
ru: Мекленбург-Передняя Померания

en: Meghālaya
ru: Мегхалая

en: Meherpur
ru: Мехерпур

en: Meknès
ru: Мекнес

en: Melilla
ru: Мелилья

en: Mendoza
ru: Мендоса

en: Merton
ru: Мертон

en: Messina
ru: Мессина

en: Meurthe-et-Moselle
ru: Мёрт и Мозель

en: Meuse
ru: Маас

en: Međimurska županija
ru: Меджимурска

en: Michigan
ru: Мичиган

en: Middlesbrough
ru: Мидлсбро

en: Midelt
ru: Мидельт

en: Midlothian
ru: Мидлотиан

en: Mila
ru: Мила

en: Milano
ru: Милан

en: Milton Keynes
ru: Милтон-Кинс

en: Minas Gerais
ru: Минас-Жерайс

en: Mingəçevir
ru: Мингечаур

en: Minnesota
ru: Миннесота

en: Minskaja oblast'
ru: Минская область

en: Misiones
ru: Мисьонес

en: Mississippi
ru: Миссисипи

en: Missouri
ru: Миссури

en: Miyagi
ru: Мияги

en: Miyazaki
ru: Миядзаки

en: Mizoram
ru: Мизорам

en: Mişrātah
ru: Мисурата

en: Mladá Boleslav
ru: Млада-Болеслав

en: Modena
ru: Модена

en: Mohale's Hoek
ru: Мохалес-Хук

en: Mokhotlong
ru: Мокхотлонг

en: Molise
ru: Молизе

en: Monaco-Ville
ru: Монако

en: Monaghan
ru: Монахан

en: Moneghetti
ru: Монегетти

en: Monggar
ru: Монгар

en: Mono
ru: Моно

en: Montana
ru: Монтана

en: Monte-Carlo
ru: Монте-Карло

en: Monza e Brianza
ru: Монца-э-Брианца

en: Moravički okrug
ru: Моравичский округ

en: Moravskoslezský kraj
ru: Моравско-Силезский край

en: Morbihan
ru: Морбиан

en: Mordovija, Respublika
ru: Республика Мордовия

en: Morona Santiago
ru: Морона-Сантьяго

en: Moselle
ru: Мозель

en: Mosfellsbær
ru: Мосфедльсбайр

en: Moskovskaja oblast'
ru: Московская область

en: Moskva
ru: Москва

en: Mosteiros
ru: Моштейруш

en: Mouhoun
ru: Мухун

en: Moulins
ru: Мулен

en: Moulvibazar
ru: Маулвибазар

en: Moxico
ru: Мошико

en: Moyen-Ogooué
ru: Среднее Огове

en: Mtskheta-Mtianeti
ru: Мцхета-Мтианети

en: Munshiganj
ru: Муншигандж

en: Munster
ru: Манстер

en: Muramvya
ru: Мурамвья

en: Murcia
ru: Мурсия

en: Murmanskaja oblast'
ru: Мурманская область

en: Murzuq
ru: Марзук

en: Mustvee
ru: Муствеэ

en: Muyinga
ru: Муйинга

en: Mwaro
ru: Мваро

en: Mymensingh
ru: Маймансингх

en: Málaga
ru: Малага

en: Märjamaa
ru: Мярьямаа

en: Médéa
ru: Медеа

en: Mālpils novads
ru: Малпилсский край

en: Mārupes novads
ru: Марупский край

en: Mērsraga novads
ru: Мерсрагский край

en: Mělník
ru: Мельник

en: Nador
ru: Надор

en: Naftalan
ru: Нафталан

en: Nagasaki
ru: Нагасаки

en: Nahouri
ru: Нахури

en: Najrān
ru: Наджран

en: Namentenga
ru: Наментенга

en: Namibe
ru: Намибе

en: Nampho
ru: Нампхо

en: Namur
ru: Намюр

en: Nana-Mambéré
ru: Нана-Мамбере

en: Nangarhār
ru: Нангархар

en: Naogaon
ru: Наогаон

en: Napoli
ru: Неаполь

en: Nara
ru: Нара

en: Narail
ru: Нарайл

en: Narayanganj
ru: Нараянгандж

en: Nariño
ru: Нариньо

en: Narsingdi
ru: Нарсингди

en: Narva
ru: Нарва

en: Narva-Jõesuu
ru: Нарва-Йыэсуу

en: Natore
ru: Натор

en: Naukšēnu novads
ru: Наукшенский край

en: Naxçıvan
ru: Нахичевань

en: Nayala
ru: Наяла

en: Nebraska
ru: Небраска

en: Neftçala
ru: Нефтечалинский район

en: Nei Mongol Zizhiqu
ru: Внутренняя Монголия

en: Neneckij avtonomnyj okrug
ru: Ненецкий автономный округ

en: Neretas novads
ru: Неретский край

en: Netrakona
ru: Нетрокона

en: Neuchâtel
ru: Невшатель

en: Neuquén
ru: Неукен

en: Nevada
ru: Невада

en: Nevis
ru: Невис

en: New Brunswick
ru: Нью-Брансуик

en: New Hampshire
ru: Нью-Гэмпшир

en: New Jersey
ru: Нью-Джерси

en: New Mexico
ru: Нью-Мексико

en: New Providence
ru: Нью-Провиденс

en: New South Wales
ru: Новый Южный Уэльс

en: New York
ru: Нью-Йорк

en: Newcastle upon Tyne
ru: Ньюкасл-апон-Тайн

en: Newfoundland and Labrador
ru: Ньюфаундленд и Лабрадор

en: Newham
ru: Ньюэм

en: Ngöbe-Buglé
ru: Нгобе-Бугле

en: Nidwalden
ru: Нидвальден

en: Niedersachsen
ru: Нижняя Саксония

en: Niederösterreich
ru: Нижняя Австрия

en: Niigata
ru: Ниигата

en: Nilphamari
ru: Нилпхамари

en: Nizhegorodskaya oblast'
ru: Нижегородская область

en: Nièvre
ru: Ньевр

en: Nišavski okrug
ru: Нишавский округ

en: Noakhali
ru: Ноакхали

en: Nord-Kivu
ru: Северное Киву

en: Nord-Ubangi
ru: Северное Убанги

en: Nordrhein-Westfalen
ru: Северный Рейн-Вестфалия

en: Norfolk
ru: Норфолк

en: Norte de Santander
ru: Северный Сантандер

en: North Ayrshire
ru: Норт-Эршир

en: North Carolina
ru: Северная Каролина

en: North Dakota
ru: Северная Дакота

en: North East Lincolnshire
ru: Северо-Восточный Линкольншир

en: North Lanarkshire
ru: Норт-Ланаркшир

en: North Lincolnshire
ru: Северный Линкольншир

en: North Somerset
ru: Северный Сомерсет

en: North Tyneside
ru: Норт-Тайнсайд

en: North Yorkshire
ru: Норт-Йоркшир

en: Northamptonshire
ru: Нортгемптоншир

en: Northern Bahr el Ghazal
ru: Северный Бахр-эль-Газаль

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские Острова

en: Northern Territory
ru: Северная территория

en: Northumberland
ru: Нортамберленд

en: Northwest Territories
ru: Северо-Западные территории

en: Norðurþing
ru: Нордюртинг

en: Nottingham
ru: Ноттингем

en: Nottinghamshire
ru: Ноттингемшир

en: Noumbiel
ru: Нумбиель

en: Nouvelle-Aquitaine
ru: Новая Аквитания

en: Nouvelle-Calédonie
ru: Новая Каледония

en: Nova Scotia
ru: Новая Шотландия

en: Novara
ru: Новара

en: Novgorodskaja oblast'
ru: Новгородская область

en: Novosibirskaja oblast'
ru: Новосибирская область

en: Nový Jičín
ru: Нови-Йичин

en: Nunavut
ru: Нунавут

en: Nuoro
ru: Нуоро

en: Nur-Sultan
ru: Нур-Султан

en: Nyland
ru: Ниланд

en: Nymburk
ru: Нимбурк

en: Nzérékoré
ru: Нзерекоре

en: Náchod
ru: Наход

en: Nāgāland
ru: Нагаленд

en: Nālūt
ru: Налут

en: Nīcas novads
ru: Ницский край

en: Nīmrōz
ru: Нимроз

en: Nūristān
ru: Нуристан

en: Oberösterreich
ru: Верхняя Австрия

en: Obwalden
ru: Обвальден

en: Occitanie
ru: Окситания

en: Odeska oblast
ru: Одесская область

en: Odisha
ru: Одиша

en: Offaly
ru: Оффали

en: Ogooué-Ivindo
ru: Огове-Ивиндо

en: Ogooué-Lolo
ru: Огове-Лоло

en: Ogres novads
ru: Огрский край

en: Ohio
ru: Огайо

en: Oise
ru: Уаза

en: Oita
ru: Оита

en: Okayama
ru: Окаяма

en: Okinawa
ru: Окинава

en: Oklahoma
ru: Оклахома

en: Olaines novads
ru: Олайнский край

en: Olancho
ru: Оланчо

en: Oldham
ru: Олдем

en: Olomouc
ru: Оломоуц

en: Olomoucký kraj
ru: Оломоуцкий край

en: Ombella-Mpoko
ru: Омбелла-Мпоко

en: Omskaja oblast'
ru: Омская область

en: Ontario
ru: Онтарио

en: Oost-Vlaanderen
ru: Восточная Фландрия

en: Opava
ru: Опава

en: Opolskie
ru: Опольское воеводство

en: Oran
ru: Оран

en: Ordino
ru: Ордино

en: Ordubad
ru: Ордубадский район

en: Oregon
ru: Орегон

en: Orellana
ru: Орельяна

en: Orenburgskaja oblast'
ru: Оренбургская область

en: Oristano
ru: Ористано

en: Orkney Islands
ru: Оркнейские острова

en: Orlovskaja oblast'
ru: Орловская область

en: Orne
ru: Орн

en: Oromia
ru: Оромия

en: Osaka
ru: Осака

en: Osječko-baranjska županija
ru: Осьечко-Бараньска

en: Ostrava-město
ru: Острава-город

en: Otepää
ru: Отепя

en: Ouargla
ru: Уаргла

en: Oubritenga
ru: Убритенга

en: Oudalan
ru: Удалан

en: Ouham
ru: Уам

en: Ouham-Pendé
ru: Уам-Пенде

en: Oum el Bouaghi
ru: Умм-эль-Буаги

en: Oxfordshire
ru: Оксфордшир

en: Ozolnieku novads
ru: Озолниекский край

en: Oğuz
ru: Огузский район

en: Pabna
ru: Пабна

en: Padova
ru: Падуя

en: Paide
ru: Пайде

en: Paktiyā
ru: Пактия

en: Paktīkā
ru: Пактика

en: Palencia
ru: Паленсия

en: Palermo
ru: Палермо

en: Panamá
ru: Панама

en: Panchagarh
ru: Панчагарх

en: Pando
ru: Пандо

en: Panevėžys
ru: Паневежис

en: Panjshayr
ru: Панджшер

en: Papua
ru: Папуа

en: Paraguarí
ru: Парагуари

en: Paraná
ru: Парана

en: Paraíba
ru: Параиба

en: Pardubice
ru: Пардубице

en: Pardubický kraj
ru: Пардубицкий край

en: Paris
ru: Париж

en: Parma
ru: Парма

en: Paro
ru: Паро

en: Parwān
ru: Парван

en: Pará
ru: Пара

en: Pas-de-Calais
ru: Па-де-Кале

en: Pasco
ru: Паско

en: Passoré
ru: Пасоре

en: Pasvalys
ru: Пасвалис

en: Patuakhali
ru: Патуакхали

en: Pavia
ru: Павия

en: Pavlodar oblysy
ru: Павлодарская область

en: Pays-de-la-Loire
ru: Пеи-де-ла-Луар

en: Pazardzhik
ru: Пазарджик

en: Pelhřimov
ru: Пельгржимов

en: Pelopónnisos
ru: Пелопоннес

en: Pennsylvania
ru: Пенсильвания

en: Penzenskaja oblast'
ru: Пензенская область

en: Permskij kraj
ru: Пермский край

en: Pernambuco
ru: Пернамбуку

en: Pernik
ru: Перник

en: Perth and Kinross
ru: Перт-энд-Кинросс

en: Perugia
ru: Перуджа

en: Pesaro e Urbino
ru: Пезаро-э-Урбино

en: Pescara
ru: Пескара

en: Petén
ru: Петен

en: Pećki okrug
ru: Печский округ

en: Piacenza
ru: Пьяченца

en: Piauí
ru: Пиауи

en: Pichincha
ru: Пичинча

en: Piemonte
ru: Пьемонт

en: Pinar del Río
ru: Пинар-дель-Рио

en: Pirojpur
ru: Пироджпур

en: Pirotski okrug
ru: Пиротский округ

en: Pisa
ru: Пиза

en: Pistoia
ru: Пистоя

en: Pita
ru: Пита

en: Piura
ru: Пьюра

en: Plateau
ru: Плато

en: Pleven
ru: Плевен

en: Plovdiv
ru: Пловдив

en: Plungė
ru: Плунге

en: Plzeň-jih
ru: Пльзень-юг

en: Plzeň-město
ru: Пльзень-город

en: Plzeň-sever
ru: Пльзень-север

en: Plzeňský kraj
ru: Пльзеньский край

en: Podkarpackie
ru: Подкарпатское воеводство

en: Podlaskie
ru: Подляское воеводство

en: Podunavski okrug
ru: Подунайский округ

en: Poltavska oblast
ru: Полтавская область

en: Polynésie française
ru: Французская Полинезия

en: Pomeroon-Supenaam
ru: Померун-Супенаам

en: Pomoravski okrug
ru: Поморавский округ

en: Pomorskie
ru: Поморское воеводство

en: Poni
ru: Пони

en: Pordenone
ru: Порденоне

en: Portland
ru: Портленд

en: Porto
ru: Порту

en: Porto Novo
ru: Порто-Ново

en: Portsmouth
ru: Портсмут

en: Potaro-Siparuni
ru: Потаро-Сипаруни

en: Potenza
ru: Потенца

en: Potosí
ru: Потоси

en: Powys
ru: Поуис

en: Požeško-slavonska županija
ru: Пожешко-Славонска

en: Prachatice
ru: Прахатице

en: Praha-východ
ru: Прага-восток

en: Praha-západ
ru: Прага-запад

en: Praia
ru: Прая

en: Prato
ru: Прато

en: Preiļu novads
ru: Прейльский край

en: Presidente Hayes
ru: Пресиденте-Аес

en: Prienai
ru: Пренай

en: Primorskij kraj
ru: Приморский край

en: Primorsko-goranska županija
ru: Приморско-Горанска

en: Prince Edward Island
ru: Остров Принца Эдуарда

en: Prizrenski okrug
ru: Призренский округ

en: Prostějov
ru: Простеёв

en: Pskovskaja oblast'
ru: Псковская область

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Puglia
ru: Апулия

en: Punakha
ru: Пунакха

en: Punjab
ru: Пенджаб

en: Puno
ru: Пуно

en: Puy-de-Dôme
ru: Пюи-де-Дом

en: Pyrénées-Atlantiques
ru: Атлантические Пиренеи

en: Pyrénées-Orientales
ru: Восточные Пиренеи

en: Pärnu
ru: Пярну

en: Pärnumaa
ru: Пярнумаа

en: Písek
ru: Писек

en: Põltsamaa
ru: Пылтсамаа

en: Põlva
ru: Пылва

en: Põlvamaa
ru: Пылвамаа

en: Pārgaujas novads
ru: Паргауйский край

en: Pāvilostas novads
ru: Павилостский край

en: Pčinjski okrug
ru: Пчиньский округ

en: Pļaviņu novads
ru: Плявинский край

en: Přerov
ru: Пршеров

en: Příbram
ru: Пршибрам

en: Qacha's Nek
ru: Цгачас-Нек

en: Qax
ru: Кахский район

en: Qazax
ru: Казахский район

en: Qinghai Sheng
ru: Цинхай

en: Qobustan
ru: Гобустанский район

en: Qoraqalpog‘iston Respublikasi
ru: Каракалпакстан

en: Quba
ru: Губинский район

en: Qubadlı
ru: Кубатлинский район

en: Quebec
ru: Квебек

en: Queensland
ru: Квинсленд

en: Quetzaltenango
ru: Кесальтенанго

en: Quindío
ru: Киндио

en: Qusar
ru: Кусарский район

en: Quthing
ru: Цгутхинг

en: Qəbələ
ru: Габалинский район

en: Raasiku
ru: Раазику

en: Rabat
ru: Рабат

en: Radviliškis
ru: Радвилишкис

en: Ragusa
ru: Рагуза

en: Rajbari
ru: Раджбари

en: Rajshahi
ru: Раджшахи

en: Rakovník
ru: Раковник

en: Rakvere
ru: Раквере

en: Ramallah
ru: Рамалла

en: Rangamati
ru: Рангамати

en: Rangpur
ru: Рангпур

en: Rapla
ru: Рапла

en: Raplamaa
ru: Рапламаа

en: Raseiniai
ru: Расейняй

en: Raseon
ru: Расон

en: Rasinski okrug
ru: Расинский округ

en: Raunas novads
ru: Раунский край

en: Ravenna
ru: Равенна

en: Razgrad
ru: Разград

en: Raški okrug
ru: Рашский округ

en: Ra’s al Khaymah
ru: Рас эль-Хайма

en: Redcar and Cleveland
ru: Редкар-энд-Кливленд

en: Redonda
ru: Редонда

en: Reggio Calabria
ru: Реджо-ди-Калабрия

en: Reggio Emilia
ru: Реджо-нель-Эмилия

en: Relizane
ru: Гализан

en: Renfrewshire
ru: Ренфрушир

en: Rennell and Bellona
ru: Реннелл и Беллона

en: Republika Srpska
ru: Республика Сербская

en: Reykhólahreppur
ru: Рейкхоулахреппюр

en: Reykjanesbær
ru: Рейкьянесбайр

en: Reykjavíkurborg
ru: Рейкьявик

en: Rheinland-Pfalz
ru: Рейнланд-Пфальц

en: Rhode Island
ru: Род-Айленд

en: Rhône
ru: Рона

en: Riau
ru: Риау

en: Ribeira Brava
ru: Рибейра-Брава

en: Richmond upon Thames
ru: Ричмонд-апон-Темс

en: Riebiņu novads
ru: Риебинский край

en: Rieti
ru: Риети

en: Rimini
ru: Римини

en: Rio Grande do Norte
ru: Риу-Гранди-ду-Норти

en: Rio Grande do Sul
ru: Риу-Гранди-ду-Сул

en: Rio de Janeiro
ru: Рио-де-Жанейро

en: Rivnenska oblast
ru: Ровненская область

en: Rjazanskaja oblast'
ru: Рязанская область

en: Rochdale
ru: Рочдейл

en: Rojas novads
ru: Ройский край

en: Rokiškis
ru: Рокишкис

en: Rokycany
ru: Рокицани

en: Rondônia
ru: Рондония

en: Ropažu novads
ru: Ропажский край

en: Roraima
ru: Рорайма

en: Roscommon
ru: Роскоммон

en: Rostovskaja oblast'
ru: Ростовская область

en: Rotherham
ru: Ротерем

en: Rovigo
ru: Ровиго

en: Rucavas novads
ru: Руцавский край

en: Rugāju novads
ru: Ругайский край

en: Ruhnu
ru: Рухну

en: Rum Cay
ru: Рам-Ки

en: Rumonge
ru: Румонге

en: Rundāles novads
ru: Рундальский край

en: Rutana
ru: Рутана

en: Ruyigi
ru: Руйиги

en: Ryanggang-do
ru: Янгандо

en: Rychnov nad Kněžnou
ru: Рихнов-над-Кнежноу

en: Räpina
ru: Ряпина

en: Río Negro
ru: Рио-Негро

en: Rājasthān
ru: Раджастхан

en: Rēzekne
ru: Резекне

en: Rēzeknes novads
ru: Резекненский край

en: Rīga
ru: Рига

en: Rūjienas novads
ru: Руйиенский край

en: Saaremaa
ru: Сааремаа

en: Saarland
ru: Саар

en: Saatlı
ru: Саатлинский район

en: Saba
ru: Саба

en: Sabirabad
ru: Сабирабадский район

en: Sachsen-Anhalt
ru: Саксония-Анхальт

en: Safi
ru: Сафи

en: Saha, Respublika
ru: Республика Саха

en: Sahalinskaja oblast'
ru: Сахалинская область

en: Saint Andrew
ru: Сент Эндрю

en: Saint Anne Sandy Point
ru: Сент-Энн-Сэнди-Пойнт

en: Saint George
ru: Сент-Джордж

en: Saint George Basseterre
ru: Сент-Джордж-Бастер

en: Saint George Gingerland
ru: Сент-Джордж-Джинджерланд

en: Saint James
ru: Сент Джеймс

en: Saint James Windward
ru: Сент-Джеймс-Уиндуорд

en: Saint John
ru: Сент-Джон

en: Saint John Capisterre
ru: Сент-Джон-Капистер

en: Saint John Figtree
ru: Сент-Джон-Фигтри

en: Saint Joseph
ru: Сент Джозеф

en: Saint Kitts
ru: Сент-Китс

en: Saint Lucy
ru: Сент Лючи

en: Saint Mary
ru: Сент-Мэри

en: Saint Mary Cayon
ru: Сент-Мери-Кайон

en: Saint Michael
ru: Сент Мишель

en: Saint Paul
ru: Сент-Пол

en: Saint Paul Charlestown
ru: Сент-Пол-Чарлстаун

en: Saint Peter
ru: Сент-Питер

en: Saint Peter Basseterre
ru: Сент-Питер-Бастер

en: Saint Philip
ru: Сент-Филип

en: Saint Thomas
ru: Сент Томас

en: Saint Thomas Lowland
ru: Сент-Томас-Лоуленд

en: Saint Thomas Middle Island
ru: Сент-Томас-Мидл-Айленд

en: Saint-Pierre-et-Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Saitama
ru: Сайтама

en: Saku
ru: Саку

en: Salacgrīvas novads
ru: Салацгривский край

en: Salamanca
ru: Саламанка

en: Salas novads
ru: Салский край

en: Salaspils novads
ru: Саласпилсский край

en: Saldus novads
ru: Салдусский край

en: Salerno
ru: Салерно

en: Salford
ru: Солфорд

en: Salgótarján
ru: Шальготарьян

en: Salta
ru: Сальта

en: Salyan
ru: Сальянский район

en: Salzburg
ru: Зальцбург

en: Salé
ru: Сале

en: Samangān
ru: Саманган

en: Samarqand
ru: Самарканд

en: Samarskaja oblast'
ru: Самарская область

en: Samdrup Jongkhar
ru: Самдруп-Джонгхар

en: Samegrelo-Zemo Svaneti
ru: Самегрело-Верхняя Сванетия

en: Samtse
ru: Самце

en: Samtskhe-Javakheti
ru: Самцхе-Джавахети

en: Samux
ru: Самухский район

en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
ru: Сан-Андрес-и-Провиденсия

en: San Cristóbal
ru: Сан-Кристобаль

en: San Juan
ru: Сан-Хуан

en: San Luis
ru: Сан-Луис

en: San Marcos
ru: Сан-Маркос

en: San Pedro
ru: Сан-Педро

en: San Pedro de Macorís
ru: Сан-Педро-де-Макорис

en: San Salvador
ru: Сан-Сальвадор

en: Sancti Spíritus
ru: Санкти-Спиритус

en: Sangha
ru: Сангха

en: Sanguié
ru: Сангие

en: Sankt-Peterburg
ru: Санкт-Петербург

en: Sanmatenga
ru: Санматенга

en: Sant Julià de Lòria
ru: Сан-Жулиа-де-Лория

en: Santa Bárbara
ru: Санта-Барбара

en: Santa Catarina
ru: Санта Катарина

en: Santa Cruz
ru: Санта-Крус

en: Santa Cruz de Tenerife
ru: Санта-Крус-де-Тенерифе

en: Santa Elena
ru: Санта-Элена

en: Santa Fe
ru: Санта-Фе

en: Santa Rosa
ru: Санта-Роза

en: Santarém
ru: Сантарен

en: Santiago
ru: Сантьяго

en: Santiago de Cuba
ru: Сантьяго-де-Куба

en: Santiago del Estero
ru: Сантьяго-дель-Эстеро

en: Santo Domingo
ru: Санто-Доминго

en: Santo Domingo de los Tsáchilas
ru: Санто-Доминго-де-лос-Тсачилас

en: Sar-e Pul
ru: Сари-Пуль

en: Saratovskaja oblast'
ru: Саратовская область

en: Sardegna
ru: Сардиния

en: Sarpang
ru: Сарпанг

en: Sarthe
ru: Сарта

en: Saskatchewan
ru: Саскачеван

en: Sassari
ru: Сассари

en: Satakunda
ru: Сатакунта

en: Satkhira
ru: Саткхира

en: Saue
ru: Сауэ

en: Saulkrastu novads
ru: Саулкрастский край

en: Savannah
ru: Саванна

en: Savoie
ru: Савойя

en: Savona
ru: Савона

en: Saïda
ru: Саида

en: Saône-et-Loire
ru: Сона и Луара

en: Schaffhausen
ru: Шаффхаузен

en: Schleswig-Holstein
ru: Шлезвиг-Гольштейн

en: Scottish Borders
ru: Скоттиш-Бордерс

en: Sefrou
ru: Сефру

en: Segovia
ru: Сеговия

en: Seine-Maritime
ru: Приморская Сена

en: Seine-Saint-Denis
ru: Сен-Сен-Дени

en: Seine-et-Marne
ru: Сена и Марна

en: Seltjarnarnesbær
ru: Сельтьяднарнес

en: Semily
ru: Семили

en: Seoul-teukbyeolsi
ru: Сеул

en: Sergipe
ru: Сержипи

en: Setomaa
ru: Сетумаа

en: Settat
ru: Сеттат

en: Setúbal
ru: Сетубал

en: Sevastopol
ru: Севастополь

en: Severnaja Osetija, Respublika
ru: Республика Северная Осетия

en: Severnobanatski okrug
ru: Северно-Банатский округ

en: Severnobački okrug
ru: Северно-Бачский округ

en: Severo-Kazahstanskaja oblast'
ru: Северо-Казахстанская область

en: Sevilla
ru: Севилья

en: Seyðisfjarðarkaupstaður
ru: Сейдисфьордюр

en: Shanghai Shi
ru: Шанхай

en: Shariatpur
ru: Шариатпур

en: Sheffield
ru: Шеффилд

en: Sherpur
ru: Шерпур

en: Shetland Islands
ru: Шетландские острова

en: Shida Kartli
ru: Шида-Картли

en: Shiga
ru: Сига

en: Shimane
ru: Симане

en: Shizuoka
ru: Сидзуока

en: Shkodër
ru: Шкодер

en: Shropshire
ru: Шропшир

en: Shumen
ru: Шумен

en: Shyghys Qazaqstan oblysy
ru: Восточно-Казахстанская область

en: Shymkent
ru: Шымкент

en: Sichuan Sheng
ru: Сычуань

en: Sicilia
ru: Сицилия

en: Sidi Bel Abbès
ru: Сиди-Бель-Аббес

en: Sidi Bennour
ru: Сиди-Беннур

en: Sidi Ifni
ru: Сиди-Ифни

en: Sidi Kacem
ru: Сиди-Касем

en: Siena
ru: Сиена

en: Siguldas novads
ru: Сигулдский край

en: Sikkim
ru: Сикким

en: Silistra
ru: Силистра

en: Sillamäe
ru: Силламяэ

en: Sint Eustatius
ru: Синт-Эстатиус

en: Sirajganj
ru: Сираджгандж

en: Sisačko-moslavačka županija
ru: Сисачко-Мославачка

en: Sissili
ru: Сисили

en: Siyəzən
ru: Сиазанский район

en: Sjælland
ru: Зеландия

en: Skikda
ru: Скикда

en: Skorradalshreppur
ru: Скоррадальсхреппюр

en: Skrundas novads
ru: Скрундский край

en: Skrīveru novads
ru: Скриверский край

en: Skuodas
ru: Скуодас

en: Sligo
ru: Слайго

en: Sliven
ru: Сливен

en: Slough
ru: Слау

en: Smiltenes novads
ru: Смилтенский край

en: Smolenskaja oblast'
ru: Смоленская область

en: Smolyan
ru: Смолян

en: Snæfellsbær
ru: Снайфедльсбайр

en: Sofia
ru: София

en: Sokolov
ru: Соколов

en: Solihull
ru: Солихалл

en: Solothurn
ru: Золотурн

en: Somerset
ru: Сомерсет

en: Somme
ru: Сомма

en: Somogy
ru: Шомодь

en: Sondrio
ru: Сондрио

en: Sopron
ru: Шопрон

en: Soria
ru: Сория

en: Souk Ahras
ru: Сук-Ахрас

en: Soum
ru: Сум

en: Sourou
ru: Суру

en: South Abaco
ru: Южный Абако

en: South Australia
ru: Южная Австралия

en: South Ayrshire
ru: Саут-Эршир

en: South Carolina
ru: Южная Каролина

en: South Dakota
ru: Южная Дакота

en: South Gloucestershire
ru: Южный Глостершир

en: South Lanarkshire
ru: Саут-Ланаркшир

en: South Tyneside
ru: Саут-Тайнсайд

en: Southampton
ru: Саутгемптон

en: Southend-on-Sea
ru: Саутенд-он-Си

en: Southern Grenadine Islands
ru: Карриаку и Малый Мартиник

en: Spanish Wells
ru: Спэниш-Уэллс

en: Splitsko-dalmatinska županija
ru: Сплитско-Далматинска

en: Srednjebanatski okrug
ru: Средне-Банатский округ

en: Sremski okrug
ru: Сремский округ

en: Staffordshire
ru: Стаффордшир

en: Stara Zagora
ru: Стара-Загора

en: Stavropol'skij kraj
ru: Ставропольский край

en: Steiermark
ru: Штирия

en: Stockport
ru: Стокпорт

en: Stockton-on-Tees
ru: Стоктон-он-Тис

en: Stoke-on-Trent
ru: Сток-он-Трент

en: Stopiņu novads
ru: Стопинский край

en: Strakonice
ru: Страконице

en: Strenču novads
ru: Стренчский край

en: Stykkishólmsbær
ru: Стиккисхоульмюр

en: Středočeský kraj
ru: Среднечешский край

en: Sucumbíos
ru: Сукумбиос

en: Sud Sardegna
ru: Южная Сардиния

en: Sud-Kivu
ru: Южное Киву

en: Sud-Ubangi
ru: Южное Убанги

en: Suffolk
ru: Суффолк

en: Sulawesi
ru: Сулавеси

en: Sumatera
ru: Суматра

en: Sumqayıt
ru: Сумгаит

en: Sumska oblast
ru: Сумская область

en: Sunamganj
ru: Сунамгандж

en: Sunderland
ru: Сандерленд

en: Surrey
ru: Суррей

en: Sutton
ru: Саттон

en: Suðurland
ru: Сюдюрланд

en: Suðurnesjabær
ru: Сюдюрнесьябайр

en: Sveitarfélagið Skagafjörður
ru: Скагафьордюр

en: Sverdlovskaja oblast'
ru: Свердловская область

en: Svitavy
ru: Свитави

en: Swindon
ru: Суиндон

en: Syddanmark
ru: Южная Дания

en: Sylhet
ru: Силхет

en: Syunik'
ru: Сюникская область

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ru: Сабольч-Сатмар-Берег

en: Szekszárd
ru: Сексард

en: Sánchez Ramírez
ru: Санчес-Рамирес

en: São Domingos
ru: Сан-Домингус

en: São Paulo
ru: Сан-Паулу

en: São Vicente
ru: Сан-Висенти

en: Séno
ru: Сено

en: Sétif
ru: Сетиф

en: Sējas novads
ru: Сейский край

en: Sūhāj
ru: Сохаг

en: Sədərək
ru: Садаракский район

en: Tachov
ru: Тахов

en: Tacna
ru: Такна

en: Taichung
ru: Тайчжун

en: Tainan
ru: Тайнань

en: Taipei
ru: Тайбэй

en: Takhār
ru: Тахар

en: Tallinn
ru: Таллин

en: Talsu novads
ru: Талсинский край

en: Tamanrasset
ru: Таманрассет

en: Tambovskaja oblast'
ru: Тамбовская область

en: Tameside
ru: Теймсайд

en: Tamil Nādu
ru: Тамилнад

en: Tangail
ru: Тангайл

en: Tanganyika
ru: Тангайл

en: Tapa
ru: Тапа

en: Tapoa
ru: Тапоа

en: Taranto
ru: Таранто

en: Targovishte
ru: Тырговиште

en: Tarija
ru: Тариха

en: Tarn
ru: Тарн

en: Tarn-et-Garonne
ru: Тарн и Гаронна

en: Taroudannt
ru: Тарудант

en: Tarrafal
ru: Таррафал

en: Tarrafal de São Nicolau
ru: Таррафал-де-Сан-Николау

en: Tartu
ru: Тарту

en: Tartumaa
ru: Тартумаа

en: Tasmania
ru: Тасмания

en: Tatabánya
ru: Татабанья

en: Tatarstan, Respublika
ru: Республика Татарстан

en: Tauragė
ru: Таураге

en: Tavuš
ru: Тавушская область

en: Taza
ru: Таза

en: Tbilisi
ru: Тбилиси

en: Telangāna
ru: Саманган

en: Telford and Wrekin
ru: Телфорд-энд-Рикин

en: Telšiai
ru: Тельшяй

en: Temburong
ru: Тембуронг

en: Tennessee
ru: Теннесси

en: Teplice
ru: Теплице

en: Teramo
ru: Терамо

en: Terni
ru: Терни

en: Ternopilska oblast
ru: Тернопольская область

en: Terres australes françaises
ru: Французские Южные и Антарктические территории

en: Territoire de Belfort
ru: Территория Бельфор

en: Teruel
ru: Теруэль

en: Texas
ru: Техас

en: Thaba-Tseka
ru: Тхаба-Цека

en: Thakurgaon
ru: Тхакургаон

en: Thimphu
ru: Тхимпху

en: Thurgau
ru: Тургау

en: Thurrock
ru: Таррок

en: Thüringen
ru: Тюрингия

en: Tiaret
ru: Тиарет

en: Ticino
ru: Тичино

en: Tierra del Fuego
ru: Огненная Земля

en: Tindouf
ru: Тиндуф

en: Tinghir
ru: Тингир

en: Tipaza
ru: Типаза

en: Tipperary
ru: Типперери

en: Tiranë
ru: Тирана

en: Tirol
ru: Тироль

en: Tissemsilt
ru: Тисемсильт

en: Tizi Ouzou
ru: Тизи-Узу

en: Tiznit
ru: Тизнит

en: Tjumenskaja oblast'
ru: Тюменская область

en: Tlemcen
ru: Тлемсен

en: Tocantins
ru: Токантинс

en: Tochigi
ru: Тотиги

en: Toila
ru: Тойла

en: Tokushima
ru: Токусима

en: Tokyo
ru: Токио

en: Toledo
ru: Толедо

en: Tomskaja oblast'
ru: Томская область

en: Toplički okrug
ru: Топличский округ

en: Torbay
ru: Торбей

en: Torino
ru: Турин

en: Toscana
ru: Тоскана

en: Toshkent
ru: Ташкент

en: Tottori
ru: Тоттори

en: Tovuz
ru: Товузский район

en: Tower Hamlets
ru: Тауэр-Хамлетс

en: Toyama
ru: Тояма

en: Trafford
ru: Траффорд

en: Trakai
ru: Тракай

en: Trapani
ru: Трапани

en: Trashi Yangtse
ru: Трашиянгце

en: Trashigang
ru: Трашиганг

en: Trentino-Alto Adige
ru: Трентино-Альто-Адидже

en: Trento
ru: Тренто

en: Treviso
ru: Тревизо

en: Trieste
ru: Триест

en: Trinity Palmetto Point
ru: Тринити-Палметто-Пойнт

en: Tripura
ru: Трипура

en: Trongsa
ru: Тронгса

en: Trutnov
ru: Трутнов

en: Tshopo
ru: Чопо

en: Tshuapa
ru: Чуапа

en: Tucumán
ru: Тукуман

en: Tukuma novads
ru: Тукумский край

en: Tul'skaja oblast'
ru: Тульская область

en: Tungurahua
ru: Тунгурауа

en: Tuy
ru: Тюи

en: Tverskaja oblast'
ru: Тверская область

en: Tyva, Respublika
ru: Республика Тува

en: Tábor
ru: Табор

en: Tálknafjarðarhreppur
ru: Таулькнафьярдархреппюр

en: Tébessa
ru: Тебесса

en: Tétouan
ru: Тетуан

en: Tõrva
ru: Тырва

en: Tērvetes novads
ru: Терветский край

en: Třebíč
ru: Тршебич

en: Tərtər
ru: Тертерский район

en: Ucar
ru: Уджарский район

en: Ucayali
ru: Укаяли

en: Udine
ru: Удине

en: Udmurtskaja Respublika
ru: Республика Удмуртия

en: Uherské Hradiště
ru: Угерске-Градиште

en: Ukmergė
ru: Укмерге

en: Ul'janovskaja oblast'
ru: Ульяновская область

en: Ulster
ru: Ольстер

en: Umbria
ru: Умбрия

en: Umm al Qaywayn
ru: Умм эль-Кайвайн

en: United States Minor Outlying Islands
ru: Внешние малые острова США

en: Upper Demerara-Berbice
ru: Аппер-Демерара-Бербис

en: Upper Takutu-Upper Essequibo
ru: Аппер-Такуту-Аппер-Эссекибо

en: Uruzgān
ru: Урузган

en: Utah
ru: Юта

en: Utena
ru: Утена

en: Uttar Pradesh
ru: Уттар-Прадеш

en: Uíge
ru: Уиже

en: Vaiņodes novads
ru: Вайнёдский край

en: Vakaga
ru: Вакага

en: Val d'Aoste
ru: Валле-д’Аоста

en: Val-d'Oise
ru: Валь-д’Уаз

en: Val-de-Marne
ru: Валь-де-Марн

en: Valencia
ru: Валенсия

en: Valgamaa
ru: Валгамаа

en: Valkas novads
ru: Валкский край

en: Valladolid
ru: Вальядолид

en: Valle
ru: Валье

en: Valmiera
ru: Валмиера

en: Valverde
ru: Валверде

en: Varakļānu novads
ru: Вараклянский край

en: Varaždinska županija
ru: Вараждинска

en: Varese
ru: Варесе

en: Varna
ru: Варна

en: Varėna
ru: Варена

en: Vaucluse
ru: Воклюз

en: Vayoć Jor
ru: Вайоцдзорская область

en: Vecpiebalgas novads
ru: Вецпиебалгский край

en: Vecumnieku novads
ru: Вецумниекский край

en: Veliko Tarnovo
ru: Велико-Тырново

en: Vendée
ru: Вандея

en: Venezia
ru: Венеция

en: Ventspils
ru: Вентспилс

en: Ventspils novads
ru: Вентспилсский край

en: Veraguas
ru: Верагуас

en: Verbano-Cusio-Ossola
ru: Вербано-Кузио-Оссола

en: Vercelli
ru: Верчелли

en: Vermont
ru: Вермонт

en: Verona
ru: Верона

en: Vesturbyggð
ru: Вестюрбиггд

en: Viana do Castelo
ru: Виана-ду-Каштелу

en: Vibo Valentia
ru: Вибо-Валентия

en: Vicenza
ru: Виченца

en: Victoria
ru: Виктория

en: Vidin
ru: Видин

en: Vienne
ru: Вьенна

en: Viesītes novads
ru: Виеситский край

en: Viimsi
ru: Виймси

en: Vila Real
ru: Вила-Реал

en: Viljandi
ru: Вильянди

en: Viljandimaa
ru: Вильяндимаа

en: Vilkaviškis
ru: Вилкавишкис

en: Vilnius
ru: Вильнюс

en: Vinnytska oblast
ru: Винницкая область

en: Virgin Islands, U.S.
ru: Виргинские Острова

en: Virginia
ru: Вирджиния

en: Virovitičko-podravska županija
ru: Вировитичко-Подравска

en: Viru-Nigula
ru: Виру-Нигула

en: Visaginas
ru: Висагинас

en: Viterbo
ru: Витербо

en: Viļakas novads
ru: Вилякский край

en: Viļānu novads
ru: Вилянский край

en: Vlaams Gewest
ru: Фламандский регион

en: Vlaams-Brabant
ru: Фламандский Брабант

en: Vladimirskaja oblast'
ru: Владимирская область

en: Vlorë
ru: Влёра

en: Vojvodina
ru: Воеводина

en: Volgogradskaja oblast'
ru: Волгоградская область

en: Vologodskaja oblast'
ru: Вологодская область

en: Volynska oblast
ru: Волынская область

en: Vopnafjarðarhreppur
ru: Вопнафьордюр

en: Vorarlberg
ru: Форарльберг

en: Vormsi
ru: Вормси

en: Voronezhskaya oblast'
ru: Воронежская область

en: Vosges
ru: Вогезы

en: Vratsa
ru: Враца

en: Vsetín
ru: Всетин

en: Vukovarsko-srijemska županija
ru: Вуковарско-Сриемска

en: Vyškov
ru: Вишков

en: Võru
ru: Выру

en: Võrumaa
ru: Вырумаа

en: Vārkavas novads
ru: Варкавский край

en: Wakayama
ru: Вакаяма

en: Wallis-et-Futuna
ru: Уоллис и Футуна

en: Walsall
ru: Уолсолл

en: Waltham Forest
ru: Уолтем-Форест

en: Wandsworth
ru: Уондсуэрт

en: Wangdue Phodrang
ru: Вангди-Пходранг

en: Wardak
ru: Вардак

en: Warmińsko-mazurskie
ru: Варминьско-Мазурское воеводство

en: Warrington
ru: Уоррингтон

en: Warwickshire
ru: Уорикшир

en: Washington
ru: Вашингтон

en: Waterford
ru: Уотерфорд

en: Wele-Nzas
ru: Веле-Нзас

en: West Bengal
ru: Западная Бенгалия

en: West Lothian
ru: Уэст-Лотиан

en: West Sussex
ru: Западный Суссекс

en: West-Vlaanderen
ru: Западная Фландрия

en: Western Australia
ru: Западная Австралия

en: Western Bahr el Ghazal
ru: Западный Бахр-эль-Газаль

en: Westmeath
ru: Уэстмит

en: Westminster
ru: Вестминстер

en: Westmoreland
ru: Уэстморленд

en: Wexford
ru: Уэксфорд

en: Wicklow
ru: Уиклоу

en: Wielkopolskie
ru: Великопольское воеводство

en: Wien
ru: Вена

en: Wigan
ru: Уиган

en: Wiltshire
ru: Уилтшир

en: Windsor and Maidenhead
ru: Виндзор и Мейденхед

en: Wisconsin
ru: Висконсин

en: Woleu-Ntem
ru: Волё-Нтем

en: Wolverhampton
ru: Вулвергемптон

en: Worcestershire
ru: Вустершир

en: Wyoming
ru: Вайоминг

en: Wādī al Ḩayāt
ru: Вади-эль-Хаят

en: Xankəndi
ru: Ханкенди

en: Xaçmaz
ru: Хачмазский район

en: Xocalı
ru: Ходжалинский район

en: Xocavənd
ru: Ходжаведский район

en: Xorazm
ru: Хорезм

en: Xızı
ru: Хызынский район

en: Yagha
ru: Яга

en: Yamaguchi
ru: Ямагути

en: Yamanashi
ru: Яманаси

en: Yambol
ru: Ямбол

en: Yardımlı
ru: Ярдымлинский район

en: Yatenga
ru: Ятенга

en: Yevlax
ru: Евлахский район

en: Yogyakarta
ru: Джокьякарта

en: Yonne
ru: Йонна

en: York
ru: Йорк

en: Yukon
ru: Юкон

en: Yunnan Sheng
ru: Юньнань

en: Yvelines
ru: Ивелин

en: Zabajkal'skij kraj
ru: Забайкальский край

en: Zachodniopomorskie
ru: Западно-Поморское воеводство

en: Zadarska županija
ru: Задарска

en: Zagrebačka županija
ru: Загребачка

en: Zaire
ru: Заире

en: Zaječarski okrug
ru: Заечарский округ

en: Zakarpatska oblast
ru: Закарпатская область

en: Zalaegerszeg
ru: Залаэгерсег

en: Zamora
ru: Самора

en: Zamora Chinchipe
ru: Самора-Чинчипе

en: Zapadnobački okrug
ru: Западно-Бачский округ

en: Zaporizka oblast
ru: Запорожская область

en: Zaqatala
ru: Закаталинский район

en: Zaragoza
ru: Сарагоса

en: Zarasai
ru: Зарасай

en: Zhambyl oblysy
ru: Жамбылская область

en: Zhejiang Sheng
ru: Чжэцзян

en: Zhemgang
ru: Жемганг

en: Zhytomyrska oblast
ru: Житомирская область

en: Zilupes novads
ru: Зилупский край

en: Ziro
ru: Зиро

en: Zlatiborski okrug
ru: Златиборский округ

en: Zlín
ru: Злин

en: Zlínský kraj
ru: Злинский край

en: Znojmo
ru: Зноймо

en: Zondoma
ru: Зондома

en: Zoundwéogo
ru: Зундвеого

en: Zug
ru: Цуг

en: Zürich
ru: Цюрих

en: Zābul
ru: Забуль

en: Zəngilan
ru: Зангиланский район

en: Zərdab
ru: Зардабский район

en: wallonne, Région
ru: Валлония

en: Árneshreppur
ru: Аурнесхреппюр

en: Ásahreppur
ru: Аусахреппюр

en: Équateur
ru: Эквадор

en: Érd
ru: Эрд

en: Ísafjarðarbær
ru: Исафьярдарбайр

en: Île-de-France
ru: Иль-де-Франс

en: Ñeembucú
ru: Ньеэмбуку

en: Ústecký kraj
ru: Устецкий край

en: Ústí nad Labem
ru: Усти-над-Лабем

en: Ústí nad Orlicí
ru: Усти-над-Орлици

en: Ādažu novads
ru: Адажский край

en: Česká Lípa
ru: Ческа-Липа

en: České Budějovice
ru: Ческе-Будеёвице

en: Český Krumlov
ru: Чески-Крумлов

en: Đà Nẵng
ru: Дананг

en: Ērgļu novads
ru: Эргльский край

en: İmişli
ru: Имишлинский район

en: İsmayıllı
ru: Исмаиллинский район

en: Ķeguma novads
ru: Кегумский край

en: Ķekavas novads
ru: Кекавский край

en: Łódzkie
ru: Лодзинское воеводство

en: Śląskie
ru: Силезское воеводство

en: Świętokrzyskie
ru: Свентокшиское воеводство

en: Şabran
ru: Шабранский район

en: Şahbuz
ru: Шахбузский район

en: Şamaxı
ru: Шемахинский район

en: Şirvan
ru: Ширван

en: Şuşa
ru: Шушинский район

en: Şəki
ru: Шекинский район

en: Şəmkir
ru: Шамкирский район

en: Şərur
ru: Шарурский район

en: Šakiai
ru: Шакяй

en: Šalčininkai
ru: Шальчининкай

en: Šiauliai
ru: Шяуляй

en: Šibensko-kninska županija
ru: Шибенско-Книнска

en: Šilalė
ru: Шилале

en: Šilutė
ru: Шилуте

en: Širak
ru: Ширакская область

en: Širvintos
ru: Ширвинтос

en: Šumadijski okrug
ru: Шумадийский округ

en: Šumperk
ru: Шумперк

en: Švenčionys
ru: Швенчёнис

en: Ţarābulus
ru: Триполи

en: Žďár nad Sázavou
ru: Ждяр-над-Сазавоу

en: ‘Ajmān
ru: Аджман
